pondelok 25. júna 2018

PREČÍTANÉ ZA MÁJ 2018 // MINIRECENZIE
Nebudem sa tváriť, že som minulý mesiac prečítala veľa kníh, lebo som ich prečítala fakt málo (a hanba mi!). A ani nechcite vedieť, koľko kníh som prečítala v júni, lebo to je ešte horšie. Vlastne najhoršie - zatiaľ ani jednu. Ale budem to brať ako motiváciu a ako taký menší read-a-thon, v ktorom sa môžete ku mne pridať. Od dnes (25.06.2018) sa do konca mesiaca pokúsim prečítať čo najviac kníh a dohnať tak všetko zameškané. Ak sa chcete tiež zúčastniť, napíšte mi, aké knihy plánujete čítať a či sa vám to potom aj podarilo! A ja presne o týždeň urobím súhrn všetkého prečítaného za jún, čo bude vlastne súhrn prečítaného za posledný júnový týždeň (ale to bude naše tajomstvo). A aké zázračné knihy som prečítala v máji?

1. Moudré z nebe - Richard SkolekPočet strán: 98
Žáner: humor
Dátum vydania: 2015
Hodnotenie na GR: 3,9/5*
Moje hodnotenie: 4/5*

Ak už tento blog čítate dlhšie, tak ste si možno všimli, že domácich autorov takmer vôbec nečítam. A už dlhšie som to chcela zmeniť, takže keď sa mi náhodou dostala do rúk táto kniha, tak som si povedala, že to bude celkom dobrá príležitosť. Kniha má veľmi zaujímavého rozprávača, ktorým je vlastne dieťa, napriek tomu, že kniha je určená skôr dospelým, čo je taký zaujímavý kontrast. Tomu je prispôsobený aj jazyk a štýl písania, čo vcelku vyzdvihuje humor celého diela. Dejovo sa jedná o väčšinou krátke a vtipné, niekedy horkosladké príhody z detstva písané formou denníka, ktoré sú svojím spôsobom veľmi nostalgické. A to sa mi na tom páčilo asi najviac. Čítať túto knihu bolo ako keď zacítite dávno zabudnutú vôňu alebo ochutnáte niečo, čo ste dlho nemali a v momente vás tá vôňa alebo chuť prenesie do detstva. To bolo presne ono.

2. Days of Blood and Starlight (Dcéra dymu a kostí #2) - Laini TaylorPočet strán: 517
Žáner: fantasy, urban fantasy, YA
Dátum vydania: 2012
Hodnotenie na GR: 4,19/5*
Moje hodnotenie: 4/5*

Pri tejto knihe som mala asi príliš veľké očakávania, čo sa asi dá pochopiť, keďže prvá časť sa okamžite zaradila k mojím obľúbeným knihám. Aj tu si Laini zachovala svoj čarovne atmosferický štýl písania, no dej už nebol tak zaujímavý ako v prvej časti. Všetko skôr pôsobilo ako príprava na veľké finále, ktoré bude nasledovať v záverečnej časti tejto trilógie. Čo bola trošku škoda. Napriek tomu som si knihu vcelku užila, opäť sme sa prostredím vrátili aj do Prahy (čo je vždy najlepšia časť knihy) a stretli sme množstvo zaujímavých bytostí, hlavne chimér. Len škoda, že kniha nemala tak aspoň o 100 strán menej.3. A Court of Frost and Starlight (ACOTAR #3.1) - Sarah J. Maas


Počet strán: 229
Žáner: fantasy, YA, NA
Dátum vydania: 2018
Hodnotenie na GR: 3,99/5*
Moje hodnotenie: 1/5*

Ak by som mala túto knihu opísať jedným slovom, tak by to bolo "zbytočná". Za celých 229 sa vlastne nič nestalo a žiadna z postáv sa nikam neposunula. Dialóg bol veľmi podnecujúci, dovolím si citovať: "Sneží." "Áno." Potom sme tu mali veľmi zvláštne sexuálne scény, ktoré priam fyzicky bolelo čítať. Neviem kam speje táto séria, ale svoj vrchol dosiahla v druhej časti (A Court of Mist and Ruin) a odvtedy to išlo len dolu vodou. Sarah J. Maas by sa mala skôr začať sústrediť na kvalitu ako na kvantitu, lebo publikovanie dvoch kníh ročne si na jej kreativite zjavne vyžiadalo svoju daň. Na túto knihu peniaze nemíňajte.

4. Vzdechy a povzdechy - Richard SkolekPočet strán: 47
Žáner: poézia
Dátum vydania: 2014
Hodnotenie na GR: 4,67/5*
Moje hodnotenie: 5/5*

Keďže som už objavila tohto autora, tak som sa rozhodla preskúmať jeho tvorbu podrobnejšie. A hľa! Píše aj poéziu. A môžete si ju dokonca zdarma stiahnuť na jeho stránke TU. Táto zbierka je písaná voľným veršom, ale dokázala som sa cez to preniesť (lebo ja som v tomto konzervatívna!). Je to krátke, je to pekné, má to myšlienku a kopu krásnych originálnych veršov, ktoré sú oveľa lepšie, ako niektoré z populárnych zbierok, ktoré nám všade núkajú (Milk and Honey, pozerám sa na teba).5. Nesvlíkej se sama - Richard Skolek


Počet strán: 60
Žáner: poézia
Dátum vydania: 2011
Hodnotenie na GR: 5/5*
Moje hodnotenie: 5/5*

Mylím, že ste si už všimli môj tohtomesačný skolekocentrizmus, ale to najlepšie ešte len prichádza! Neviem ako je možné, že túto zbierku nepozná viac ľudí, lebo je: a) vtipná b) hlboká c) veršovaná.
Budete sa smiať, budete plakať a budete si chcieť oblepiť izbu Skolekovými básňami. Bude sa vám o  nich snívať a budete si ich recitovať v sprche. Napríklad:

láska, to je potvora, co
mladou mysl zpije
když to není katastrofa
je to tragédie


Asi nie je viac čo dodať. Táto zbierka je tiež zadarmo na autorovej stránke a verte mi, bude to tá najlepšia vec, akú ste kedy dostali zadarmo (alebo aspoň jedna z najlepších!).

6. Hubení nás nedostanou - Richard Skolek


Počet strán: 149
Žáner: fejetony
Dátum vydania: 2009
Hodnotenie na GR: 5/5*
Moje hodnotenie: 5/5*

Myslím, že v tomto bode som už spadla do čiernej diery menom Skolek a asi by som od neho prečítala aj telefónny zoznam (do ktorého by zaručene dokázal vložiť niečo zo svojho trpkého humoru). Hubení nás nedostanou je zbierka fejetónov, ktoré vychádzali v Brnenskom a Blanenskom denníku a v týždenníku Týden u nás. Nájdete v nej rôzne príhody a zamyslenia sa nad životom. Jednoducho príjemné a ľahké čítanie, ktoré vás určite nesklame.

Počet prečítaných kníh: 6
Z toho Skolek: 4 (lol)
Najobľúbenejšia kniha: Nesvlíkej se sama
Najmenej obľúbená kniha: A Court of Frost and Starlight

Čo ste čítali vy? Zaujalo vás niečo z môjho zoznamu? Dajte mi vedieť!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára