nedeľa 18. decembra 2016

CUDZINKA (OUTLANDER) - DIANA GABALDON
Cudzinka Diany Gabaldon je objemné dielo plné akcie a horúcich scén, ktoré stavia do kontrastu život v 18. a 20. storočí. Cestovanie časom je v literatúre populárna téma, ktorá však so sebou prináša problémy. Čo sa stane, ak človek cestujúci v čase ovplyvní historický sled udalostí? Plynie čas v prítomnosti aj počas obdobia, ktoré hrdina strávi v inom storočí? Cudzinka našťastie tieto otázky bravúrne obchádza a dej sa sústreďuje skôr na život v minulosti, než na otázky, ako sa tam hlavná hrdinka dostala. Napriek tomu je vysvetlenie pre čitateľa dostatočné a logicky súdržné.

"Lebo kde je láska, rozprávať je zbytočné."


Je rok 1945 a Clare Randallová je po dlhšom odlúčení počas vojny opäť so svojím manželom na druhých medových týždňoch v Škótsku. Keď sa však dotkne monolitu v kruhu stojacich kameňov, je prenesená do roku 1743, kde sa stretáva so vzdialeným príbuzenstvom svojho manžela a jej dobrodružstvo v inej dobe začína...Cudzinka je plná romantiky, no určite neočakávajte červenú knižnicu. Násilie a naturalistické scény korešpondujú s obdobím, v ktorom sa dej odohráva. Ak však máte problém s grafickým zobrazovaním niektorých tém, túto knihu radšej vynechajte. Pre milovníkov historickej fikcie však Cudzinka bude ideálnou spoločníčkou počas dlhých zimných večerov.A ak nemáte čas (alebo odhodlanie) pustiť sa do takmer 1000 stranovej knihy, príbeh o Clare Randallovej bol aj seriálovo spracovaný. Zatiaľ máme k dispozícií dve série a všetko nasvedčuje tomu, že ich počet bude pribúdať. Trailer na seriál si môžete pozrieť tu:2 komentáre:

  1. Cizinka patří ke knize, která mě uchvátila - autorka to se slovy prostě umí. Seriál taky nebyl špatný, ale poslední dobou se k němu nedokážu vrátit, takže... snad se to jednou zlomí :-)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ja sa práve na seriál chystám, ale tiež ma už väčšinou adaptácie toľko nebavia, keď viem, čo sa tam stane :D ale vždy si pozriem aspoň niekoľko častí, aby som videla, ako sa postavy z knihy pretvorili do reálnej podoby :D

      Odstrániť

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.