sobota 4. februára 2017

PREČÍTANÉ ZA JANUÁR 2017


Január bol celý zasnežený, takže sa doma v teple čítalo veľmi príjemne. Toto sú všetky knihy, ktoré som prečítala v januári!

1. Nočný cirkus - Erin MorgensternKrásna atmosferická knižka Erin Morgensternovej poslúžila ako perfektný začiatok čitateľského roka. Niektoré časti, hlavne zdĺhavé opisy, neboli moje obľúbené, no poetický štýl písania a krásny príbeh ľahko vyvážili všetky nedostatky. Celá recenzia TU

2. Sanctuary´s Fiend - Andrew LynchVäčšinou som skeptická voči knihám, ktoré si autori publikujú sami (hlavne, keď ide o často až príliš gýčové upírske urban fantasy), v tomto prípade som bola veľmi príjemne prekvapená. Kniha je plná humoru a napätia a to všetko spojené s tínedžerskou atmosférou americkej strednej školy, v ktorej nie všetci žiaci sú tak úplne ľudia. Určite odporúčam! (Ak si tiež niekedy radi prečítate niečo o dospievajúcich upíroch, nechajte mi v komentoch emailovú adresu a ebook vám rada pošlem, začo ďakujem autorovi!).

3. Dám ti aj slnko (I´ll give you the sun) - Jandy NelsonNádherné contemporary o súrodeneckej láske a malých zázrakoch je perfektnou voľbou pre všetkých fanúšikov Johna Greena, ktorého autorka dokonca v mnohom prekonáva. Jandy Nelson vytvorila postavy, ktoré si obľúbite od prvých stránok a pri konci knihy budete mať pocit, že ste ich poznali celý život. Noah a Jude sú dvojičky, ktorých vzťah poznačila rodinná tragédia, no snažia sa znova si nájsť k sebe cestu. Veľkú rolu hrá v príbehu osud a nadprirodzeno, takže nikdy nebudete vedieť, čím vás kniha prekvapí na ďalšej strane. 


4. The Vegetarian - Han KangKniha, ktorá vyhrala niekoľko literárnych cien, no pre mňa bola veľkým sklamaním. Rozdelená do troch častí odohrávajúcich sa v Seoule (Kórea), každá skúma dej z iného uhla pohľadu, no okrem prvej časti neprináša žiadna nič nové. Prvá časť rozpráva príbeh ženy, ktorá kvôli snu prestala jesť mäso a živočíšne výrobky (čiže v podstate sa stala vegánkou, nie vegetariánkou), čo v podstate zničilo jej manželstvo a v konečnom dôsledku aj zdravý rozum. Ehm. Osobne vegetariánka nie som, no nezdá sa mi správne označovať vegetariánstvo za počiatočné štádium psychickej choroby. Zatiaľčo táto časť príbehu bola aspoň zaujímavá a dramatická, o ďalších dvoch sa to povedať nedá. Druhá časť by sa dala kľudne zaradiť k bežným pornografickým novelám, no ani medzi tými by nevynikala, keďže motív nevery nie je v tomto žánri ničím novým. O príbehu v tretej časti sa už ani hovoriť nedá, ide skôr o sled scén a pocitov, ktorý sa snaží byť umelecký, no veľmi sa mu to nedarí. No ak som si niečo pozitívne z tejto knihy odniesla, tak túžbu prečítať si viac z kórejskej literatúry, lebo prostredie bolo veľmi zaujímavé.


5. The man who mistook his wife for a hat and other clinical tales - Oliver SacksKniha s veľmi dlhým názvom (Muž, ktorý si pomýlil svoju ženu s klobúkom) opisuje skutočné prípady pacientov s neurologickými poruchami vnímania, čo má za nasledok bizardné situácie, ako naznačuje samotný názov. Prípad muža, ktorý si skutočne poplietol svoju ženu s klobúkom je jednou z najznámejších častí knihy a čítať o podobných osudoch ľudí je facsinujúce (a desivé). Kniha má zároveň veľmi poučný charakter, keďže autor vysvetľuje príčiny rôznych porúch. Určite odporúčam.

6. Glitter (Glitter #1) - Aprilynne PikeTáto kniha sa odohráva v asi najbizardnejšom prostredí v dejinách literatúry - futuristický palác Versailles, kde sa však obyvatelia rozhodli obliekať a zachovávať zvyky z čias Ľudovíta IX. A keby to nebolo málo, hlavná postava sa vo finančnej tiesni rozhodne zarobiť veľmi netypickým spôsobom pre YA literatúru. Začne predávať drogy. Uff. Znie to šialene, no pre mňa tento bláznivý koncept fungoval. Vďaka nemu sa kniha vyhýba rôznym gýčovitým dejovým zvratom. Uvidíme, či sa nejaké vydavateľstvo rozhodne preložiť Glitter do slovenčiny alebo češtiny, no budem dúfať, že áno.

7. Sabriel (Abhorsen #1) - Garth NixFantasy klasika Sabriel nebude patriť k mojim obľúbeným. Svet bol pre mňa príliš zvláštnou kombináciou reálneho a fantasy a postavy sa takmer nevyvíjali. Celá recenzia TU

8. Havranie dievča - Erik Axl SundSolídne severské krimi, ktoré ničím neurazí, no bohužiaľ ani ničím neprekvapí. Určite lepšie ako Bjorkova Sova, no o žiadny zázrak sa nejedná. Kniha je často opisovaná ako "najdrsnejšie severské krimi", a je pravda, že neiktoré scény sú naturalistické, no to je koniec koncov pre severské krimi typické. Okrem kriminálnej dejovej línie opäť spoznávame rodinné zázemie viacerých postáv a bohužiaľ autori (knihu napísala autorská dvojica) opäť skĺzavajú do žánrovo typického zobrazenia rozpadu manželstva. Zároveň sú vinní z (podľa mňa) najviac ohraného dejového zvratu, v ktorom má vrah osobný vzťah s detektívom, ktorý vyšetruje prípad. To neexistujú žiadne iné zápletky? Odporúčam iba v prípade, ak nečítate severské krimi, lebo inak budete pravdepodobne vedieť predpovedať väčšinu deja.


9. Zárezy smrti (Carve the Mark) - Veronica RothOkolo tejto knihy je veľké množstvo kontroverzie, o čom si môžete viac prečítať TU - no aj bez toho je nová kniha Veronicy Roth sklamaním. Slabý príbeh a neoriginálne postavy môžete nájsť v každej druhej YA knihe. Divergenciu bohužiaľ neprekonáva.


10. Duchové K2: Na vrchol hory smrti - Mick Conefrey Jeden náhodný fakt o mne: som posadnutá horolezectvom. Viem, že na žiadnu osemtisícovku nikdy nevyleziem (ak mám byť úprimná, tak som zadýchaná už keď sa vyšplhám na 8 schodov), no možno preto mi všetko spojené s horami pripadá také fascinujúce. Možno je to hranica medzi životom a smrťou, ktorá je v extrémnych výškach taká strašne tenká. A v tejto knihe je to všetko. Dokumentuje prvé pokusy o zdolanie druhej najvyššej hory sveta, ktorá však svojou náročnosťou Everest v mnohom prekonáva. 

Celkový súhrn vyzerá takto:
Počet prečítaných kníh: 10
Žánre: fantasy 4, non fiction 2, contemporary 2, scifi 1, krimi 1
Najobľúbenejšia kniha: Duchové k2/ I´ll give you the sun
Najmenej obľúbená kniha: Vegetarian

Čo ste prečítali vy? Čo plánujete čítať vo februári? Čítali ste niektoré z týchto kníh? Dajte mi vedieť v komentároch! :3

7 komentárov:

 1. Glitter som niekededy na goodreads zaregistrovala ale nejako som sa k tomu nejako nemala, že by som to musela čítať. Ale to vážne znie peckovo. Sa do toho budem musieť pustiť v najbližšej dobe :D
  A Sabriel bola skvelá :3 Lirael ešte lepšia a úprimne som zvedavá na Abhorsenku. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja by som tiež asi Glitter nečítala, lebo na Goodreads to ani nemá nejaké príliš dobré hodnotenia, ale vyhrala som to na instagrame a nakoniec som bola úplne rada, lebo je to jedna z najoriginálnejších kníh, čo som čítala :D a je to aj dobre napísané, určite odporúčam!

   Odstrániť
 2. Máš za sebou nádherný čtenářský měsíc :) Noční cirkus je jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec a už je to pěkně dlouho, co jsem ji četla, tak si letos možná dám re-reading. S názorem na Vraní dívku se zcela ztotožňuji a musím přiznat, že už je to asi dva roky, co jsem ji četla a od té doby jsem se do dalších dílů pořád nepustila...
  Žádnou jinou jsem nečetla, ale dost mě láká ta s tím sáhodlouhým názvem. Moc nebeletristických knih nečtu, navíc psychické poruchy mě hodně zajímají, takže děkuji za tip :) Dále mě zaujala i Duchové K2, k horám, túrám apod. mám také kladný vztah, tak myslím, že by se mi mohla líbit.
  Naopak odradila jsi mě od Čar života, které jsem si chtěla pořídit zejména díky té přenádherné obálce, ale asi se bez nich obejdu :D
  Měj se krásně a ať se čtenářky i nečtenářsky daří i v únoru :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem! Ak ťa zaujímajú podobné knihyknihy ako tá s dlhým názvom, tak skús Brain on fire: My month of madness, to vyšlo aj v preklade ako Mozek v plamenech a to je úplne perfektná kniha tiež o takej záhadnej chorobe pripomínajúcej psychické poruchy a stalo sa to práve novinárke, ktorá o tom napísala tto knihu, čiže je to skvelo napísané a strašne napínavé, že som to prečítala na jeden šup :D A ak ťa zaujímajú hory, Duchov K2 určite odporúčam, prípadne skús Into thin Air od Jona Krakauera alebo Eiger dreams, tiež od neho :3 Into thin air je aj skvelý film!

   Odstrániť
 3. Môj zoznam za január:
  - Gogo, chalan z internetu - prečítané na návšteve, kde som siahla po knižke, ktorú dostal bratranec teenager a keď som od nej zdvihla hlavu, chýbalo mi 12 strán :-D predtým som ho vôbec nepoznala, takže vhľad do sveta youtubera bol celkom zaujímavý :-) aj keď teda doma to naozaj nepotrebujem mať a ani žiadne video som si od neho nepozrela :-)
  - Zrodená z ohňa - čo dodať, dobrý tretí diel s otrasným začiatkom :-D ale potom to už frčalo :-) teším sa na štvorku.
  - Pekárova dcéra - fajn historický román. Už taká klasika, druhá svetová, časové línie...
  - Lexikón alchymických a hermetických věd - ok, ako lexikón k danej problematike super. Ja už som o alchýmii prečítala čo-to a toto je pre laika také najzrozumiteľnejšie.
  - Královnin gambit - historický román o poslednej žene Henricha VIII. Kataríne Parrovej. Páčil sa mi dej a postavy, nepáčil sa mi štýl písania.
  - Dračí královna - krásna fantasy rozprávka pre deti (tak od 8 rokov), ale aj pre dospelých. Roprávkové motívy, za mňa pekná prvá fantasy knižka pre dieťa, ktoré k tomu má sklony. Ja som si ju po rokoch rada znovu prečítala.
  - Ema a ružová veľryba - aka čítam aj s deťmi :-) táto je fakt dobrá.
  - Kuriozitami církevních dejin - 60 zaujímavosít z cirkevných dejín písané veľmi šikovným človekom. Vhodné samozrejme pre človeka, ktorého to zaujíma.
  - Čitateľ z vlaku o 6:27 - krásna útla knižka o slovách a knihách a panoptiku zvláštnych i obyčajných ľudí z Paríža.
  - Královnin nápadník - historický román o prvej žene Roberta Dudleyho (dlhoročného favorita Alžbety I.); prevedenie bohužiaľ pokrivkávalo, od autorky som čítala aj inú, oveľa lepšiu knihu, toto ma sklamalo (vybrala som si ju v knižnici kvôli obálke, kde bol rovnaký obrázok ako na mojich obľúbených Slavných příbězích z anglických dějin).
  - Eleonora Akvitánska. Vzpurná královna. - jedna z najlepších historických kníh posledných rokov, ktoré som čítala. Prísne vedecká, založená na prameňoch, rozoberajúca rôzne hypotézy. Škoda, že to nevyšlo skôr.
  - Velká kniha evropských panovníků - taká encyklopédia pre laikov. Sú tam asi všetci vrátane panovníkov rôznych kniežatstiev počas dejín v Európe. Bohužiaľ sú tam aj nejaké faktografické chyby a pre mňa občas dosť nevyhranený štýl akoby autor sám nevedel či píše encyklopédiu alebo knihu so zaujímavosťami.
  - Bledomodré ženské písmo - poetická drobnosť jedného dňa v predvojnovom Rakúsku, kedy sa istý Leonidas rozhoduje o svojom ďalšom osude.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To je krásny zoznam! WOW! Inšpiroval ma k čítaniu historickej fikcie :3 A Dračia kráľovná znie tiež zaujímavo, ďakujem za skvelé tipy ;-)

   Odstrániť

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.