nedeľa 7. mája 2017

PREČÍTANÉ ZA APRÍL 2017


V apríli som konečne prečítala viacero kníh, ktoré som mala v pláne čítať už dlhšiu dobu. Veľa z nich ma však sklamalo! No naopak, niektoré ma veľmi pozitívne prekvapili. Dokopy som prečítala týchto 13 kníh:

1. Eiger Dreams - Jon KrakauerKrakauerove knihy sú moje srdcovky, väčšinou píše non fiction o horách, horolezectve a dobrodružstvách alebo robí podrobné reportáže o menej známych, no hrozivých témach. Kniha Eiger Dreams patrí do prvej kategórie a je zbierkou článkov, ktoré autor vydával v rôznych periodikách. Možno to bolo dôvodom môjho sklamania. Kniha nemá žiadny centrálny motív a články sú často len opisom osôb alebo miest. Ak máte chuť na skutočne napínavú horolezeckú knihu, siahnite radšej po Krakauerovej Into Thin Air (o katastrofe na Evereste v roku 1996, pri ktorej zahynulo 18 horolezcov a Krakauer sa jej sám zúčastnil).
Moje hodnotenie: 2*

2. The Mime Order (Vidořád) - Samantha Shannon (The Bone Season #2)Druhá inštalácia môjho obľúbeného Kostičasu už našťastie nesklamala. Vidořád prináša všetko, na čo sme zvyknutí z predchádzajúcej časti a zachádza dokonca ešte ďalej. Dej sa odohráva prevažne v Londýne a sústreďuje sa na politické machinácie jeho podsvetia. Atmosférou dokonca pripomína niektoré známe mafiánske romány, čo nie je vôbec na škodu. 
Moje hodnotenie 4,5*

3. Strange the Dreamer - Laini TaylorZasnené fantasy Laini Taylorovej vás prenesie do sveta príšer, bohov a mágie, z ktorého už nikdy nebudete chcieť odísť. Nádherný štýl písania autorky spôsobí, že každú stranu budete mať chuť čítať niekoľko krát. Celá recenzia TU.
Moje hodnotenie: 4,3*

4. The Lightning Thief (Zlodej blesku) - Rick RiordanPercymu Jacksonovi som sa dlhú dobu snažila vyhýbať, no napokon ma prekonala zvedavosť a knihu som si prečítala. Nie je zlá, pre mladšie ročníky dokonca skvelá, no trošku mi vadila amerikanizácia mytológie. Na druhej strane, ak je toto spôsob, ako deťom priblížiť antickú kultúru, tak som za. A je to aj celkom vtipné!
Moje hodnotenie: 3*

5. The most dangerous animal of all: Searching for my father... and finding Zodiac killer - Gary L. StewartTúto knihu som si zobrala do ruky o desiatej večer, že si prečítam pár strán pred spaním a spamätala som sa o piatej ráno, keď už nebolo čo čítať. Ak vás zaujíma true crime (s troškou konšpiračných teórií ako bonus) tak, ako mňa, toto si rozhodne nenechajte ujsť. Kniha vyšla aj v češtine pod názvom Zodiak, najnebezpečnější ze všech zvířat a prináša presne to, čo sľubuje jej názov. Autor bol ako dieťa adoptovaný a v dospelosti sa snaží nájsť svojich skutočných rodičov, pričom zisťuje, že niektoré veci ohľadom jeho otca by bolo lepšie nevedieť. Napríklad to, že bol známym Zodiac vrahom, ktorý terorizoval okolie San Francisca a polícií posielal tajomné šifry, z ktorých niektoré sa doteraz nepodarilo rozlúštiť. 
Kniha obsahuje množstvo obrazového materiálu, vrátane porovnania odtlačkov prstov vraha a autorovho otca (ktoré sú identické, vrátane jazvy na palci), porovnanie vzoriek písma, Zodiacových šifier a množstva fotografií. 
Moje hodnotenie: 5*


6. Roseblood - A.G.HowardUff. Ako začať. Roseblood nebola vôbec pre mňa. Má sa jednať o retelling Fantóma opery, čo ma hneď zaujalo, no s touto knihou som mala množstvo problémov. Už v prvej kapitole mi začal vadiť štýl písania autorky a umelo pôsobiace podávanie informácií (cez vnútorné monológy a nútené dialógy postáv). Dej bol veľmi pomalý, niektoré udalosti boli bizardne popísané na niekoľkých desiatkach strán, kdežto iné, omnoho zaujímavejšie boli odbavené jednou vetou (napr. konkurz na hlavnú rolu). Všetko bolo vysvetlené až príliš, na čitateľovu predstavivosť takmer nezostal priestor. Rozuzlenie mi vôbec nedávalo zmysel. Podrobnejšiu recenziu mám na Goodreads v angličtine TU
Moje hodnotenie: 1* (za krásnu obálku a červené písmo)

7. Blue Lily, Lily Blue (Raven Boys #3) - Maggie StiefvaterTretia časť Havraních chlapcov ma ničím neprekvapila, no ani nesklamala. Maggie vie písať nádherne a atmosfericky a do jej postáv sa rýchlo zamilujete. Dej bol hlavne zo začiatku trošku pomalší, no koniec som prečítala na jeden dych.
Moje hodnotenie: 4*

8. Lord of Flies - William GoldingV rámci knižnej výzvy sa snažím prečítať aspoň jednu klasiku mesačne a tento mesiac som zvolila Pána múch. Dej je jednoduchý - množstvo malých chlapcov stroskotá na opustenom ostrove a kniha sleduje, ako sa s touto situáciou vysporiadajú. Spoiler alert: Zle. Veľmi zle. Autor poukazuje na najtemnejšie stránky ľudskej povahy a kam až človek dokáže zájsť v boji o moc a prežitie. Kam dokáže zájsť dieťa. Zatiaľčo tento aspekt knihy bol zaujímavý, po prečítaní mám množstvo nezodpovedaných otázok, ako napríklad: Prečo boli na ostrove len chlapci? Kde sú všetky dievčatá? Naozaj je človek tvor tak nenávistný, že aj dieťa dokáže v určitej situácií zabíjať? 
Okrem toho bol dej neskutočne pomalý, väčšina knihy pozostávala z hádok o to, kto pôjde nazbierať drevo a zaobstarať potravu. Asi som radšej mala siahnuť po niečom inom.
Moje hodnotenie: 2*

9. Steelheart (Oceľové srdce) - Brandon SandersonAk máte radi superhrdinské filmy a komiksy, Steelheart je to pravé pre vás. Odohráva sa v dystopickej budúcnosti, keď zvláštna udalosť spôsobila, že niektorí ľudia získavajú špeciálne schopnosti, čím sa stávajú nadradení. Spoločnosť ako ju poznáme prestáva existovať.
Sanderson vytvoril veľmi zaujímavý svet, bavilo ma čítať o rôznych schopnostiach a slabostiach jeho "superhrdinov". Kniha je veľmi akčná a číta sa rýchlo, s množstvom nečakaných dejových zvratov. Odporúčam!
Moje hodnotenie: 4*

10. The Graveyard Book - Neil GaimanKniha pre deti, ktorú ocenia čitatelia všetkých vekových kategórií. Nobody (Bod) unikol ešte ako kojenec istej smrti a štvornožky docupkal až na blízky cintorín, kde sa nad ním zľutovali jeho stáli obyvatelia - duchovia. Tak Bod vyrastá medzi nimi, zažíva rôzne dobrodružstvá a zároveň túži po priateľoch, ktorí nie sú neviditeľní. Gaiman majstrovsky vytvoril postavy a prostredie, do ktorého sa ponoríte bez toho, aby autor povedal príliš veľa (napríklad jedna z hlavných postáv je upír, no tento fakt nie je v knihe nikde zmienený priamo). A kniha má aj krásne ilustrácie! 
Moje hodnotenie: 4,5*


11. The Song Rising (Kostičas #3) - Samantha ShannonNajnovšie pokračovanie Kostičasu vyšlo čerstvo tento mesiac, tak som sa do neho musela čo najskôr pustiť. Kniha je opäť veľmi napínavá a plná akcie, no jej atmosféra je omnoho temnejšia ako v predchádzajúcich častiach. Udalosti sa odohrávajú na pokraji revolúcie a preto sú témy knihy veľmi vojnovo ladené. Autorka zároveň prináša množstvo nových postáv a miest. Trošku mi vadilo opakovanie niektorých motívov (postavy sa niekoľkokrát dobýjali na nedobytné miesto - vždy iné, a vždy s takmer rovnakým výsledkom). Preto je táto časť zatiaľ moja najmenej obľúbená z celej série, no stále je veľmi dobrá! Bohužiaľ prvé dva diely nastavili očakávania až príliš vysoko.
Moje hodnotenie: 4,1*


12. Rebel of the Sands - Alwyn HamiltonĎalším sklamaním bol Rebel of the Sands, čo je o to viac frustrujúce, že táto kniha mohla byť fakt dobrá, keby len nevyužívala každé jedno žánrové klišé aké existuje. Každá udalosť sa dá predpokladať a za celý čas sa nestane nič originálne. Ako pozitívum hodnotím zmysel pre humor a sarkazmus hlavnej postavy, no to bohužiaľ nevykúpilo všetky hriechy, ktorých sa autorka dopustila.  Hlavnou zápletkou je snaha dievčaťa dostať sa z malého mestečka v púšti, kde ju čaká len dohodnuté manželstvo a žiadna budúcnosť. Čo teda patrilo medzi hlavné problémy tejto knihy?
- naša hrdinka chce odísť z mesta, no napriek tomu, že vie jazdiť na koni a strieľať lepšie ako muž, odíde až keď sa zjaví tajomný cudzinec a ona ho uprosí, aby ju zachránil
-  a zachráni ju niekoľkokrát (niežeby som bola feministka, ale dievčatá sa vedia zachrániť aj samé!)
- hlavná hrdinka zistí, že je dcérou Djinna a má teda špeciálne schopnosti (toto už bolo v toľkých knihách, že by to mali zakázať - Carve the Mark, Shatter me, Red Queen, etc.) a okrem toho je ešte aj "special snowflake" lebo jej schopnosti sú špeciálne najviac a všetkých zachránia
Podrobnejšiu recenziu mám v angličtine TU.
Moje hodnotenie: 2*

13. Given to the Sea - Mindy McGinnisOhľadom tejto knihy som nemala vôbec žiadne očakávania (na GR má biednych 3,4*), no veľmi pozitívne ma prekvapila. Hlavná hrdinka je Odovzdaná, jej osudom je stať sa obeťou mora a splodiť dcéru, ktorej osud bude rovnaký. Kniha má až štyri POV (uhly pohľady), podľa štyroch postáv, čo je veľmi zaujímavé a nezvyčajné pre YA. Aj štýl písania je veľmi vysoký a pôsobí dospelejšie, než je pri tomto žánri bežné. Celú recenziu nájdete TU
Moje hodnotenie: 3,5*

Celkový súhrn vyzerá takto:
Počet prečítaných kníh: 13
Žánre: fantasy 8, non fiction 2, middle grade 2, klasika 1
Najobľúbenejšia kniha: The most dangerous animal of all
Najmenej obľúbená kniha: Roseblood
Klasika mesiaca (knižná výzva): Lord of the Flies

Čítali ste neiktoré z týchto kníh? Plánujete to? Čo si o nich myslíte? Čo ste čítali vy? Dajte mi vedieť! :3

9 komentárov:

 1. Percy Jackson je srdcovka <3 a mrzí mě, že se ti zas až tak nelíbila. Rick ví jak psát, miluju jeho humor a Percy Jackson's Greed Gods je dokonalá knížka, pokud si někdo chce udělat pořádek ve všech těch bozích :)

  Jinak slušná sbírka a na víc než půlku knížek se chystám, ale čas je proti mně.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mňa možno ovplyvnilo to, že som predtým videla film, tak som viac-menej vedela, čo sa bude diať...ale plánujem prečítať aj zvyšok série a tam už dej nepoznám, tak ma to bude určite baviť viac!:D Čas je veru krutý, tiež s ním bojujem :D

   Odstrániť
  2. Přitom ty filmy nejsou vůbec stejné (ok, jen ta myšlenka!) :D
   Ach jo, teď mě fakt mrzí, že mám komplet Percyho v Česku a nemůžu si dát re-read :D

   Co máš v plánu číst v květnu?

   Odstrániť
  3. No momentálne čítam Acowar :D a rozmýšľam, že sa pustím do Mesačných kroník, lebo som zatiaľ čítala iba Cinder, potom asi poslednú časť Raven boys, možno Handmaid´s Tale, keď už bude ten film a Torch against the night by som ešte chcela zvládnuť :D no plánov mám dosť, uvidíme, čo sa nakoniec podarí :D ty čo plánuješ čítať? :3

   Odstrániť
  4. už jsem za půlkou Acowaru *high five* a mám rozečtené Crooked Kingdom (proč mi nikdo neřekl, že je to lepší než SoC? Nečekala bych pak tři měsíce, než se do toho pustím!). Jinak plánuju Rudou královnu a All the light we cannot see, čtvrtý díl Harryho Pottera a pak George (Alex Gino). Možná ještě Gemina?

   Handmaid's Tale chci číst taky, jen musím zjistit, jestli je přeložená, protože si na tu knížku v aj netroufám..

   Scarlet je podle mě nejlepší knížkou Měsíčních kronik. Všichni milují Winter, ale ta mě vůbec nezaujala.. Snad se ti bude taky líbit!

   Odstrániť
  5. Tiež tak niekde za polovicou :D A tiež musím niekedy prečítať Crooked Kingdom a Gemina, len stále je to všade drahé, tak si to ešte nechcem kupovať :D A Scarlet som už raz začala čítať, ale nejako som to vzdala po pár stranách, tak snáď to bude teraz lepšie a už ma to chytí :D

   Odstrániť
 2. Môj apríl je tu :-)
  - Na vrchol žádné zkratky nevedou (Ed Viesturs) - kniha o tom, ako Ed zdolal všetky osemtisícovky. 5/5

  - Pohřbení v oblacích (Peter Zuckerman) - opis výpravy na K2 z roku 2008 z pohľadu šerpov. 4/5

  - První žena, která obeplula svět. Dvacet portrétů pozoruhodných žen (Karel Kýr) - pre mňa sklamanie, autor väčšinou písal o matkách svätcov a väčšina ich životného medailónika sa často týkala práve ich synov. 2/5

  - Vzhůru (Bear Grylls) - o výprave tohto mladého muža na Everest. 4/5

  - Učiteľova dcéra (Julie Klassen) - milá pekná romantika, pri ktorej som nemala pocit, že osprostievam, ako sa mi to občas zdá pri niektorých bezduchých románoch. Páčil sa mi austenovský nádych bez ale typickej otravnosti :-) 4/5

  - Najděte Reachera (Diane Capri) - O Reacherovi od kamarátky jeho stvoriteľa Lee Childa. Typická detektívka. 3/5

  - Muž na odstřel (Lee Child) - Typický Reacher, typický Child, človek zdvihne oči od knihy v momente, keď ju dočíta. 4/5

  - O chvíľu sme doma, len si odskočíme do Afriky (Oliver Scherz) - čarovná detská knižka s nádherným príbehom o tom, ako slon Abuu zo zoo hľadá cestu domov do Afriky za rodinou a ako mu v tom pomáhajú súrodenci Joscha a Marie:-) 4/5

  - Nevracej se (Lee Child) - ďalší typický Reacher. Škoda slov. Bola to jazda. 4/5

  - 40 výletů do historie (Karel Kýr) - kvalitou podobná prvej od tohto autora. Tento raz zameraná na medicínu a vedu s množstvom preklepov a chýb (i v nadpisoch). 2/5

  - Pád nebes (Reinhold Messner) - dejiny dobývania Matterhornu. Nie môj štýl, ale zaujímavé info. 3/5

  - (Yu)konský zápisník (Martin Notbúk Šóš) - úprimný jednoduchý zápis jedného leta jedného Slováka v jednej kanadskej divočine. Príjemné. 3,5/5

  - Anjouovci. Princovia s kvetmi ľalie (Jaroslav Pernišs) - o anjouvskom rode v Uhorsku. A o všetkom okolo toho. Dosť podrobne, Perniš sa touto knihou posunul trochu do inej kategórie. 4/5

  - O tyranii - Dvadsať ponaučení z 20. storočia (Timothy Snyder) - krátke, stručné, úderné a ľahko pochopiteľné. Netreba o tom písať. Len si to prečítať. 5/5

  - Setkání se smrtí (Joe Simpson) - rozprávanie o legendárnej výprave, ktorá nie je ani tak dôležitá tým, kam sa vypravili dvaja mladí takmer zelenáči a či uspeli, ale tým, že jeden z nich musel urobiť rozhodnutie, ktoré ho mohlo poznačiť (ak aj nepoznačilo) na celý život a druhý to v beznádejnej situácii nevzdal a dokázal nemožné. 4/5

  - Stručné dejiny sveta pre mladých čitateľov (E. H. Gombrich) - zaujímavé dielo z 30-tych rokov 20. storočia, ktoré na približne 300 stranách opisuje dejiny sveta od praveku až po obdobie medzi prvou a druhou svetovou vojnou. 4/5

  - Vábivé ticho (Joe Simpson) - popis výpravy na Eiger a zároveň zamyslenie sa nad rizikami horolezectva a zodpovednosťou v stene. 4/5

  - Mŕtve dievča neklame (Jay Asher) - teenagerska kultovka, ku ktorej sa mnoho ľudí vracia kvôli seriálu. Obstojí však výborne sama. Pomerne jednoduchý štýl, ktorý ale povie všetko čo treba. Výborný nápad, výborné prevedenie. 4/5

  - Čas hrdinov (Alexandra Pavelková) - antológia slovenskej fantasy. Dohromady za 3/5, boli tam však výborné poviedky, za všetky by som spomenula Červenákovu "Roganovku", Hlavačkovej "Pútnikovku" a Eliášovu "Smrťovku".

  Ospravedlňujem sa za dlhý príspevok :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem za skvelé tipy! Hlavne za tie horolezecké, o tom si vždy rada prečítam a už som nevedela, po akej knihe siahnuť :3 Pád nebes mám dokonca doma, ale ešte zatiaľ neprečítaný :D

   Odstrániť
 3. Skvělý výběr knih i čtecí skóre :) Na Given to the Sea, Roseblood a Rebels of the Sands se také chystám :) snad nezklamou :)

  OdpovedaťOdstrániť

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.