sobota 10. júna 2017

QUEENS OF GEEK - JEN WILDE // RECENZIA


Teenegerská contemporary lgbt novinka, Queens of Geek, prináša ochutnávku súčasnej "nerd" kultúry. Celý dej sa odohrá v priebehu niekoľkých dní na festivale SupaCon, ktorý je plný filmových a seriálových hviezd, youtuberov a populárnych autorov, za ktorými sa zbiehajú fanúšikovia z celého sveta. 

Kniha má zaujímavý námet a veľmi atmosferické prostredie, no jej najväčšou slabinou sú postavy. Všetci aktéri sú zobrazení ako ploché a jednoúrovňové charaktery, ktoré môžeme bez problémov zaradiť do kategórií "dobrí" a "zlí". Všetko je neprirodzene čierno-biele.

Charlie, jedna z troch hlavných postáv, je populárna vloggerka a herečka, ktorá na SupaCon prišla propagovať svoj najnovší film. Sprevádza ju najlepšia kamarátka Taylor a kamarát Jamie. Problém s Charlie je, že bola zobrazená ako úplne dokonalá postava, ktorú sláva nijako neovplyvnila a v celej knihe nespravila ani jedno zlé rozhodnutie. Preto bolo ťažké sa s ňou stotožniť na akejkoľvek rovine. Ľudia nie sú dokonalí!

Bohužiaľ tento trend sa nezastavil pri Charlie. Taylor bola rovnako dokonalá. Trpela síce úzkosťou (čo bolo zobrazené pomerne dobre), no mala som pocit, že to bol iba nástroj na zdôraznenie toho, aká je dobrá, a čo všetko dokáže prekonať. A Jamie to isté.

Naproti tomu Reese, bývalý priateľ Charlie, bol zobrazený ako presný opak. Všetko zlé. Hrubý, namyslený, povýšenecký, násilný, podvádza... Ľudia naozaj nebývajú takíto čierno-bieli. Chápem, že literatúra nemusí presne zobrazovať náš svet, no postavy by mali byť zaujímavejšie, než výpočet vlastností z jedného spektra. Je to škoda, lebo inak mala kniha potenciál. Príbeh mohol byť tiež komplexnejší, za celý čas sa nič veľmi zásadné nestalo, no vadilo mi to menej ako problém s postavami. Ak však hľadáte nenáročné čítanie na leto, kniha splní svoj účel. Romantika je dokonca znesiteľná, no bola by zaujímavejšia, keby postavy nehovorili vždy tie správne veci. 

Jazyk a štýl je pomerne jednoduchý, angličtinu zvládne aj menej skúsený čitateľ.

Názov: Queens of Geek
Autor: Jen Wilde
Dátum vydania: 14.3.2017 (Swoon Reads)
Diel: 1 z 1 
Počet strán: 288
Hodnotenie na Goodreads: 4,07/5* (1300+x)
Moje hodnotenie: 2,5/5*

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.