štvrtok 2. novembra 2017

PREČÍTANÉ ZA OKTÓBER 2017 // MINIRECENZIE


Október bol pre mňa mesiac dokončených sérií, hrubých kníh, množstva knižných noviniek a hlavne čítania! Toto sú všetky knihy, ktoré som prečítala v októbri:


1. Winter - Marissa MeyerPočet strán: 827
Žáner: YA fantasy/scifi
Dátum vydania: 10.11.2015 (ANG), 2016 (CZ)
Hodnotenie na GR: 4,49/5* (116 000+x)
Moje hodnotenie: 5/5*


Posledný diel Mesačných kroník bol presne takým finále, aké si čitateľ vždy tajne želá. Okrem toho, že príbeh dokonale ukončil, obstál by aj sám o sebe. Všetci vieme, že Marissa Meyer píše veľmi dobré a zložité postavy, čo sa opäť iba potvrdilo. Dej je plynulý a plný akcie a napriek tomu, že má kniha vyše 800 strán, bude sa vám to zdať aj málo. A ak ste ešte nečítali Mesačné kroniky, tak to vrele odporúčam, aj keď by YA nebolo práve vašou šálkou kávy.


2. Fairest (Nejkrásnejší) - Marissa Meyer


Počet strán: 222
Žáner: YA fantasy/scifi
Dátum vydania: 2015 (ANG), 2015 (CZ)
Hodnotenie na GR: 4,02/5* (68 000+x)
Moje hodnotenie: 5/5*

A keďže som ešte nebola pripravená opustiť svet Mesačných kroník, siahla som po prequeli - príbehu záporačky Levany, kráľovnej Luny. Škoda, že každá séria nemá knihu o pozadí svojho záporáka! Najlepšie bolo, že autorka sa nesnažila, aby sme Levanu ľutovali, ani neukazovala jej správanie ako pochopiteľné alebo vynútené okolnosťami. Každá negatívna vec v jej živote bola svojím spôsobom jej vina a Levana bola zobrazená presne v takom svetle, v akom ju poznáme. Len teraz o nej vieme viac!

3. Stars above (Hvězdy nad hlavou) - Marissa MeyerPočet strán: 400
Žáner: YA fantasy/scifi
Dátum vydania: 2016 (ANG), 2017 (CZ)
Hodnotenie na GR: 4,27/5* (37 000+x)
Moje hodnotenie: 3,5/5*

A keďže som ešte stále nebola pripravená opustiť svet Mesačných kroník, siahla som po poslednej knihe, ktorá k sérií existuje, zbierke poviedok Stars Above. Poviedky neboli vôbec zlé, no trošku ma sklamalo, že všetky, okrem dvoch, opisovali udalosti, ktoré sme už poznali. Takže síce pribudlo zopár detailov, no nič nové. Oveľa viac by som ocenila príbehy vedľajších postáv, ktoré neboli predtým takmer vôbec spomenuté alebo udalosti odohrávajúce sa až po skončení poslednej knihy.

4. Sleeping Giants (Spiaci obri) - Sylvain Neuvel
Počet strán: 320
Žáner: scifi
Dátum vydania: 2016 (ANG), 2017 (CZ), 2017 (SK)
Hodnotenie na GR: 3,84/5* (27 000+x)
Moje hodnotenie: 2,5/5*

Spiaci obri boli tento rok u nás obrovskou scifi novinkou. Keďže scifi mám rada a témou knihy boli takmer Dänikenovskí dávni vesmírni astronauti, bolo iba otázkou času, kedy sa mi táto kniha dostane do ruky. Tak sa dostala a moje očakávania sa bohužiaľ nenaplnili. 
Príbeh sa rozvíja okolo vedcov, ktorí skúmajú záhadné veľké časti tela, ktoré sa objavujú po svete. Výskumom sa ukazuje, že sú ohromne staré a rozhodne nepochádzajú z našej planéty. Celá kniha je písaná formou rozhovorov, teda sa číta veľmi rýchlo. Tak čo mi vadilo? To, že kniha má veľmi prominentnú romantickú zápletku, ktorá zatieňuje všetko ostatné, čo vo forme oficiálnych dokumentov vyznieva detinsky. Predstavte si, že čítate vládny dokument o objave tisícročia, ktorý bude mať vplyv na celú históriu ľudstva a zrazu sa tam začne písať o tom, komu sa kto páči a aké problémy majú vo vzťahu hlavní hrdinovia. Ugh. Ak hľadáte niečo podobné Marťanovi (ako kniha o sebe na obálke tvrdí!), hľadajte ďalej, lebo toto to nie je. Marťan bol vtipný a originálny,s charizmatickým hlavným hrdinom. Nič z toho Spiaci obri bohužiaľ nemajú. Celá recenzia TU


5. Wicked Like a Wildfire - Lana Popovic


Počet strán: 405
Žáner: fantasy, low fantasy
Dátum vydania: 15.8.2017 (ANG)
Hodnotenie na GR: 3,62/5* (900+x)
Moje hodnotenie: 3,5/5*

Slovanské fantasy, ktoré sa odohráva v Čiernej hore a je napísané nádherným poetickým jazykom, uspokojí vašu túžbu po originalite a slovanskom folklóre. V hlavnej úlohe naša Morena! Celá recenzia TU.

6. Even the Darkest Stars - Heather FawcettPočet strán: 432
Žáner: YA fantasy, high fantasy
Dátum vydania: 5.9.2017 (ANG)
Hodnotenie na GR: 4,01/5* (550+x)
Moje hodnotenie: 4,5/5*

Heather Fawcett dokázala skombinovať horolezectvo a fantasy takým spôsobom, že to nielenže funguje, ale vytvára zážitok pre všetky zmysly. Ak máte radi knihy plné nádherného prostredia, malebných horských dediniek a vysokých zasnežených končiarov, čarodejníc, duchov a domácich dráčikov, toto si nenechajte ujsť. Celá recenzia TU.

7. Turtles All The Way Down - John GreenPočet strán: 286
Žáner: YA contemporary, romantika
Dátum vydania: 10.10.2017 (ANG) CZ a SK (2018)
Hodnotenie na GR: 4,29/5* (20 000+x)
Moje hodnotenie: 3,5/5*

Jedna z najočakávanejších kníh roka bola najnovšia kniha kniha Johna Greena, o ktorej už fanúšikovia pochybovali, že niekedy vôbec uzrie svetlo sveta. A uzrela! Je to príbeh 16-ročnej Azy, ktorá je chronický hypochonder, bojí sa mikróbov a snaží sa žiť život napriek tomu. Kniha je typicky Greenovská, s poetickým a ľahko citovateľným štýlom písania, no jeho najlepšia kniha to nie je. Romantiky je tu pomerne málo a tak minimálne mne chýbali všetky zaľúbené myšlienky, ktoré John Green píše najlepšie. Celá recenzia TU


8. A Great and Terrible Beauty - Libba Bray


Počet strán: 403
Žáner: YA fantasy, historická fikcia
Dátum vydania: 2003 (ANG) 
Hodnotenie na GR: 3,79/5* (183 000+x)
Moje hodnotenie: 4/5*

Od Libby Bray som pred nedávnom čítala knihu Diviners, urban fantasy, ktoré sa odohrávalo v 20tych rokoch v New Yorku a veľmi príjemne ma prekvapilo, tak som skúmala, čo autorka napísala okrem toho a objavila som túto (v zahraničí veľmi populárnu) fantasy sériu, ktorá je tiež zasadená v historickom prostredí, tentokrát v Anglicku na konci 19. storočia. Hlavná hrdinka Gemma sa po smrti matky dostáva na internátnu školu v Anglicku, kde sa začnú diať záhadné veci. (Čo je pre mňa dokonalá zápletka, lebo internátne školy sú moja slabosť). Kniha ma pozitívne prekvapila, bola totiž o dosť temnejšia, než som očakávala. Štýl písania autorky je rovnaký, na aký som bola zvyknutá, jednoduchý, k veci, no plný magickej atmosféry, ktorá je v kombinácií s historickým prostredím veľmi čarovná.


9. All the Crooked Saints - Maggie Stiefvater


Počet strán: 320
Žáner: magický realizmus, fantasy 
Dátum vydania: 10.10.2017 (ANG) 
Hodnotenie na GR: 3,96/5* (1800+x)
Moje hodnotenie: 5/5*

Maggie Stiefvater je majsterkou magického realizmu a mnohí z nás sa do nej zaľúbili vďaka jej populárnej sérií Havraní chlapci, ktorá vyniká svojou magickou atmosférou a zasneným štýlom písania. Toto zostalo nezmenené aj v jej novej knihe, All The Crooked Saints, ktorá sa odohráva v mestečku Bicho Raro, uprostred americkej púšte, kde ľudia putujú dúfajúc v zázraky. No každý zázrak má svoju cenu... Táto kniha bola jednou z najoriginálnejších, aké som kedy čítala! Nemusíte sa obávať žiadnych YA trópov, ani predvídateľných dejových zvratov. Ide takmer až o filozofické dielo plné hlbokých myšlienok, ktoré sa sústreďujú hlavne na prekonávanie prekážok v živote človeka. Miestami mi dokonca prostredie a téma pripomínali diela Paola Coelha. A takmer každá veta z knihy by sa dala použiť ako citát! Ak hľadáte niečo nezvyčajné s krásnou myšlienkou, sledujte naše vydavateľstvá, lebo niektoré po tejto novinke určite skočí. 

10. The Raven King (Havraní cyklus 4/4) - Maggie StiefvaterPočet strán: 439
Žáner: magický realizmus, YA fantasy 
Dátum vydania: 2016 (ANG) 
Hodnotenie na GR: 4,31/5* (49 000+x)
Moje hodnotenie: 3/5*

Keďže ma novinka od Maggie Stiefvater tak nadchla, rozhodla som sa konečne po mnohých mesiacoch dočítať jej najpopulárnejšiu sériu, Raven boys (Havraní chlapci), z ktorej mi už zostávala iba posledná kniha. Pre mňa séria začala perfektne prvou knihou a potom sa mi každý ďalší diel páčil menej a menej. To sa potvrdilo aj pri finále. Havraní kráľ bol pomalý, konečná scéna uponáhľaná a mala som pocit, že gradácia počas celej série (ktorá mala viesť k jednej udalosti) bola asi úplne zbytočná. Jediným pozitívom bol Ronan a Adam (a celkovo postavy), no dej dosť zaostával. Ale prvá časť je super!


11. Tower of Dawn - Sarah J. MaasPočet strán: 664
Žáner: YA fantasy 
Dátum vydania: 5.9.2017 (ANG) 
Hodnotenie na GR: 4,51/5* (17 000+x)
Moje hodnotenie: 5/5*

Sarah J. Maas je pre mňa autorkou, od ktorej asi vždy prečítam všetko, hneď ako to vydá. Zatiaľ som bola sklamaná len raz, a to finálnym dielom trilógie Na Dvore z tŕňov a ruží (A Court of Wings and Ruin), ktorý mal síce po perfektnej druhej časti laťku nastavenú vysoko, no mohol sa k nej aspoň priblížiť. A podľa mňa sa nepriblížil ani náhodou. Dej síce nebol zlý, miestami bol dokonca skvelý, no záver bol až príliš rozprávkový a niektoré takmer 100 stranové scény boli úplne zbytočné. No nič, proste som sa jej ďalšej knihy trošku obávala. Tower of Dawn je pokračovanie série Trón zo skla, no tentokrát nie je hlavnou postavou naša obľúbená vrahyňa Caelena Sardothien (alebo teraz už zvaná Aelin), ale bývalý kapitán kráľovskej stráže, Chaol. Ten sa vydáva na nový kontinent hľadať spojencov v nastávajúcej vojne a zároveň skúsiť nájsť liek na svoje zranenie, lebo po nedávnom súboji už nedokáže ovládať svoje nohy a zostal pripútaný na lôžko. A to je práve jeden z najoriginánejších elementov príbehu - fantasy, kde je hlavným hrdinom človek s telesným postihnutím. A nielen to, kniha veľmi dobre opisuje všetky problémy, s ktorými sa Chaol kvôli tomu stretáva - fyzické, no hlavne psychické. Okrem toho má kniha veľmi dobre zvládnutú romantickú líniu, kde autorka okrem "zaľubovania sa" kladie dôraz aj na odvrátenú stranu vzťahov - rozchádzanie sa, a čo sa stane, keď láska vyprchá. A okrem toho samozrejme množstvo akcie a pravých fantasy elementov - magické tvory a nebezpečné výpravy! Ak ste sa do tejto série ešte nepustili, teraz je rozhodne ten pravý čas! Na rozdiel od Havraních chlapcov, Trón zo skla je lepší a lepší s každou vydanou časťou a zatiaľčo prvé dve časti ešte pôsobia ako YA (čo je pochopiteľné, keď prvú časť napísala už ako 16 ročná!), od tretej časti (Dedička ohňa) príbeh pôsobí dospelejšie a môže sa hravo porovnávať s populárnymi high fantasy sériami.

12. The Bazaar of Bad Dreams - Stephen KingPočet strán: 495
Žáner: horor, mystery, poviedky
Dátum vydania: 2015 (ANG) 
Hodnotenie na GR: 3,92/5* (29 000+x)
Moje hodnotenie: 4,3/5*

Keďže sa blížil Halloween, bolo na čase siahnuť po niečom desivom a čo je desivejšie než Stephen King? Aj keď som nebola vždy práve nadšená z jeho kníh, treba uznať, že desivú atmosféru vie vytvoriť dokonale! Tak som natrafila na jeho zbierku poviedok a bola som veľmi príjemne prekvapená. Okrem poviedok samotných je pred každou autorov komentár o tom, ako poviedka vznikala, čo ho inšpirovalo a aký bol proces jej tvorby. To pridalo knihe niečo extra, možno práve to, čo mi často v zbierkach poviedok chýba. Ďalším pozitívom bolo, že poviedky neboli len hororové, ale autor načrel do rôznych žánrov - od klasických hororov, cez psychologické, postapokalyptické až k rodinným drámam. Väčšina z nich ma príjemne prekvapila. A z niektorých mi behá mráz po chrbte ešte teraz!


Celkový súhrn vyzerá takto:
Počet prečítaných kníh: 12
Žánre: fantasy 9,  horor 1. scifi 1, contemporary 1

Najobľúbenejšia kniha: Tower of Dawn // Winter
Najmenej obľúbená kniha: Sleeping Giants

Čo ste čítali vy? Zaujalo vás niečo z môjho zoznamu? Dajte mi vedieť! :3

2 komentáre:

 1. All the Crooked Saints jsem si chtěla přečíst, ale teď jsi mě nalákala ještě víc. Snad se k ní brzo dostanu.
  Ale chtěla jsem se tě zeptat, čteš jenom v angličtině nebo i normálně ve slovenštině/češtině? Docela by mě to zajímalo :) Mně přečíst knížku v angličtině vždycky trvá hrozně dlouho :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja sa vždy snažím čítať v jazyku, v akom kniha originálne vyšla (keď sa to dá), lebo ten preklad sa nikdy nedá urobiť na 100%, vždy sú tam veci, ktoré sa v ňom stratia. A bohužiaľ naše vydavateľstvá často podceňujú úlohu prekladateľa a potom vychádzajú preklady, ktoré s originálom nemajú nič spoločné alebo sú v nich také štylistické (a niekedy aj gramatické!) chyby, že mi to pokazí dojem z knihy, aj keď v pôvodnom znení mohla byť dobrá. To sa mi stalo naposledy pri Bjorkovej sove a odvtedy som traumatizovaná :D Ale originál slovenské diela si rada v slovenčine prečítam, teraz si chcem zohnať niečo od Červenáka, to ma už dlhšie láka :D A Dominikom Dánom tiež nepohrdnem, keď sa mi dostane pod ruku. A inak potom skôr preferujem české preklady, tie sú väčšinou oveľa kvalitnejšie ako slovenské. Až na výnimky :D

   Odstrániť

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.