utorok 29. novembra 2016

Späť do krajiny zázrakov! HEARTLESS (MARISSA MEYER)Alica v krajine zázrakov od Lewisa Carolla patrí k najznámejším klasickým detským knihám, no vďaka alegorickým podtónom sa stala obľúbenou aj medzi mnohými dospelými. Jej irealita a hravosť nám imponuje už 150 rokov a popularita najnovšieho románu Marissy Meyer len potvrdzuje, že mnohí z nás sa chceli opäť preniesť späť do Krajiny zázrakov.

                                                                 “Nič nie je nemožné.”

Heartless síce nie je priamym prerozprávaním Alicinho dobrodružstva, no dozvedáme sa pozadie príbehu Srdcovej kráľovnej a dôvody, ktoré boli za jej krutosťou a požiadavkami o zoťatie hlavy takmer každého návštevníka kráľovstva. Catherine Pinkerton bola síce nádejnou budúcou kráľovnou, no jej snom nebolo sedieť na tróne, ale otvoriť si najlepšiu pekáreň v celej krajine. To sa však nestretlo so súhlasom jej rodičov a tak sa celá kniha nesie v znamení frustrácie a snahe Catherine zmeniť svoj osud. K tomu sa hneď v úvode pridáva aj téma zakázanej lásky, ktorá je nosným elementom celého deja. Okrem Srdcovej kráľovnej stretávame aj iné postavy známe z príbehov Lewisa Carolla - Bieleho králika, Mačku Škľabku, Húseničiaka, Klobúčnika a spolu s nimi nekončiace čajové posedenia a  samozrejme - kriket s plameniakmi. 

"Nádej je to, čo dokáže spraviť z nemožného možné."

Štýl písania Marissy Meyer je veľmi príjemný, čo je všetkým známe už z jej predchádzajúcej tvorby a popularity Mesačných kroník. Na tom sa nič nezmenilo ani pri jej najnovšej knihe a Heartless je taktiež veľmi príjemným a nenáročným čítaním. Dej plynie prirodzene, bez prázdnych miest a s uvážením, že ide o prerozprávanie už známeho námetu, je pomerne originálny. Psychológia postáv je zvládnutá fenomenálne, za zmienku stojí hlavne prerod hlavnej postavy z nevinného a šťastného dievčaťa na krutú kráľovnú bez akýchkoľvek emócií okrem túžby po pomste. Ak máte radi prerozprávania klasických rozprávok a príbehov, Heartless je určite knihou, v ktorej nájdete viac, než budete čakať. Stačí prelistovať zopár strán a hneď budete prenesení do Krajiny zázrakov, kde aj nemožné sa stáva možným. Koľkým nemožným veciam uveríte ešte pred raňajkami vy? ;-)2 komentáre:

  1. Výborná recenze :) Alenku v říši divů mám ráda a různé její verze taky :) Na tuhle knihu se hodně těším, už aby vyšla i u nás :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ďakujem! Dúfam tiež, že vyjde čo najskôr! Snáď ju zahliadneme už v najbližších edičných plánoch :3

      Odstrániť

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.