piatok 8. júla 2016

RECENZIA - NA DVORE Z TŔŇOV A RUŽÍ + NA DVORE Z HMLY A BESU (Sarah J. Maas)

Málokedy sa stane, že ma kniha osloví tak, ako ma oslovila najnovšia séria od Sarah J. Maas. Od skvelej obálky, až po prehľad deja – všetko akoby volalo “prečítaj ma!“. Tak som sa poddala.

Na Dvore z Tŕňov a Ruží (A Court of Thorns and Roses)Prvá inštalácia série je voľne napísaná na motívy rozprávky Kráska a Zviera. Už to samo o sebe znie pútavo, no každé prerozprávanie známeho príbehu v sebe skrýva úskalia. Sarah J. Maas to však zvládla dokonale a príbeh sa svojej predlohy dotýka iba jemne, inak je úplne samostatný a originálny.
Sledujeme hlavnú hrdinku Feyre, ktorá zo snahy o prežitie svojej rodiny uloví vlka. Ten však, ako sa ukáže, nie je tak celkom vlkom a jeho smrť bude mať pre Feyre následky. Ocitá sa v nenávidenom svete plnom intríg a mágie, ďaleko od svojej rodiny, no podarí sa jej z neho zachrániť?

Sarah J. Maas má schopnosť vytvárať jedinečné charaktery. Feyre nie je typická dokonalá hlavná hrdinka, no jej chyby jej dodávajú na ľudskosti . Dej je plný nečakaných zvratov a kniha sa číta takmer sama. Opisy sú zvládnuté neuveriteľne dobre, všetko som si vedela predstaviť takmer ako film. Treba však podotknúť, že príbeh obsahuje aj explicitné sexuálne scény, ktoré sú nevhodné pre mladších čitateľov, no starší ich určite ocenia, lebo tak ako drsnejší jazyk – pridávajú knihe na reálnosti, aj keď ide o žáner fantasy.

Táto kniha vyjde na Slovensku až v roku 2017 (Slovart), no určite sa je na čo tešiť. Dovtedy sa môžeme oddávať autorkinej populárnej sérií Trón zo skla, ktorá u nás už vyšla a získala si popularitu. Treba povedať, že zaslúžene.

Na Dvore z hmly a besu (A Court of Mist and Fury)


 Ak bola prvá časť série dobrá, tak jej pokračovanie bolo fenomenálne. Feyre sa ukázala ako silná a nezávislá žena, čo poteší mnohé čitateľky a čitateľov, ktorých už nebaví čítať o tom, ako hrdinka nečinne čaká na záchranu. Viac k deju kvôli spoilerom neprezradím, no môžem povedať, že táto kniha je akčná, romantická, sexy (50 odtieňov sivej sexy), postavy sa vyvíjajú a dej je nepredvídateľný – preto patrí k mojim obľúbeným knihám – a to nielen za tento rok.

Rovnako ako prvá časť série, toto pokračovanie u nás vyjde v roku 2017 vo vydavateľstve Slovart.

Pre priaznivcov filmového umenia mám dobré správy – autorka predala práva na celú sériu a vyzerá to tak, že filmovej adaptácie sa čoskoro dočkáme. Tak rýchlo čítať, aby sme všetci mohli priateľom v kine znepríjemňovať zážitok obľúbenou vetou „Ale v knihe to bolo inak..!“

Na vydanie akej knihy sa tešíte vy? 

Poďme sa kamarátiť:
facebook: https://www.facebook.com/citamtedasom.blogspot.sk/?ref=aymt_homepage_panel
instagram: https://www.instagram.com/krachela/
goodreads: https://www.goodreads.com/user/show/12789706-andrea-salayov

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.