sobota 23. decembra 2017

10 NAJLEPŠÍCH KNÍH PREČÍTANÝCH V ROKU 2017

1. Final Empire - Brandon SandersonMožno je to tým, že túto knihu mám čerstvo v pamäti, lebo som ju dočítala iba včera, no musím povedať, že Final Empire nepatrí len k najlepším knihám, ktoré som prečítala tento rok, ale k najlepším knihám, ktoré som prečítala vôbec. Kombinácia napínavého a originálneho deja, živého prostredia a unikátneho systému mágie bezpochyby učaruje každému milovníkovi fantasy.  Mágia je v tejto knihe založená na konzumácií rôznych kovov a následného využívania ich atribútov. Znie to šialene, ale autorovi sa podarilo vysvetliť princíp jej fungovania do takých detailov, že je to takmer veda. Všetko je premyslené do najmenšieho detailu, a to nielen mágia a dej, ale aj vnútorná politika knihy. Napätie medzi sociálnymi vrstvami a rivalita medzi nobilitou by mala byť lákavá pre každého fanúšika Hier o tróny. Hlavnou dejovou líniou je snaženie skupinky prefíkaných kriminálnikov o infiltráciu medzi vysoké vrstvy a následné zvrhnutie najvyššieho panovníka, ktorý svojou krutou rukou utláča a využíva svojich poddaných. Ak hľadáte novú fantasy sériu, ktorá má mnoho častí (zatiaľ vydaných 6, no séria pokračuje!), je plná akcie a emócií, spletitých situácií, no číta sa veľmi ľahko, rozhodne odporúčam Final Empire! A ak nečítate v angličtine, nezúfajte, séria vyšla aj v češtine a zatiaľ je stále dostupná.


2. The Bone Season - Samantha ShannonNa Zber Kostí som videla niekoľko veľmi protichodných recenzí, no mňa kniha opantala hneď prvými stránkami. Jedná sa o dystopické urban fantasy odohrávajúce sa v Londýne v čase, keď niektorí ľudia v sebe objavili rôzne schopnosti. Keďže sa ich ostatní obávajú, sú nútení tieto schopnosti tajiť alebo žiť na okraji spoločnosti, v kriminálnom podsvetí. To je aj prípad Paige, našej hlavnej hrdinky, ktorá patrí k veľmi populárnej skupinke kriminálnikov, no jedného dňa sa všetko zmení... Odporúčam pre všetkých fanúšikov urban fantasy, Londýna a kníh s nečakanými dejovými zvratmi! Celá recenzia TU. A medzi takých patríte, túto knihu si v slovenskom preklade môžete kúpiť na martinuse v pevnej väzbe za necelé 3 eurá. Klikni sem.

3. Strange the Dreamer - Laini TaylorTáto kniha bola pre mňa veľmi príjemným prekvapením. Laini Taylor dokáže vytvoriť veľmi originálne príbehy plné fantázie a napísané tak zasneným spôsobom, že budete mať chuť čítať si niektoré stránky stále dokola. Strange the Dreamer je príbeh knihovníka Laszla, ktorý je posadnutý legendárnym mestom Weep. Je presvedčený o jeho existencií a keď dostane príležitosť vydať sa na expedíciu, neváha ani chvíľu. No Weep má aj temné tajomstvo... Celá recenzia TU
Táto kniha zatiaľ u nás nevyšla, no český preklad, s titulom Snílek Neznámý, by mal uzrieť svetlo sveta už 30.6.2018.


4. Cress (a zvyšok Mesačných kroník) - Marissa MeyerTento rok som sa konečne dokopala pokračovať v tejto veľmi populárnej sérií a urobila som dobre. Mesačné kroniky sú plné fantázie, s námetom známych rozprávok, no prinášajú aj svoje vlastné elementy. Marissa Mayer vytvorila zázračný svet, ktorý je kombináciou fantasy a scifi - odohráva sa v budúcnosti, na Zemi a na Lune. Postavy sú doteraz jedny z mojich najobľúbenejších a určite by ste si ich obľúbili tiež! Okrem toho sú Mesačné kroniky popretkávané humorom, čo je vždy plus! Ak teda hľadáte trošku ľahšie stráviteľné fantasy a máte radi rozprávky, toto je presne niečo pre vás. A celá séria vyšla aj u nás!

5. Gemina - Amie Kauffman, Jay KristoffGemina je veľmi podarené pokračovanie scifi série Illuminae, ktorá je celá písaná originálnou formou zápiskov, dokumentov a nákresov. Táto kniha vo mne zanechala dokonca ešte väčší dojem ako jej predchodkyňa, možno preto, že je o niečo viac dejová a ľahšie čitateľná a nezačíta tak úplne in medias res ako Illuminae. Ak vás nedávno v kine uchvátili nové Hviezdne vojny a máte chuť na zaujímavé scifi písané nezvyčajnou formou - táto séria vás určite nesklame. Obe časti vyšli aj v češtine!


6. The Devil in the White City - Erik LarsonPrvá kniha na zozname, ktorá nie je fikcia! Diabol v bielom meste je beletrizovaný skutočný príbeh o prvom americkom sériovom vrahovi - H. H. Holmesovi, ktorý na ukojenie svojich zvrátených chúťok využil svetový veľtrh v Chicagu v roku 1893, kde si postavil svoj Dom hrôzy, hotel navrhnutý špeciálne tak, aby sa jeho obete z neho nikdy nedostali von. Okrem detailov zo života Holmesa však kniha dokumentuje aj samotný veľtrh - od jeho plánovania až po realizáciu a obsahuje aj reálne dokumenty. Kniha vyšla aj v češtine a v roku 2018 sa dočká aj filmového spracovania pod taktovkou Scorseseho a v hlavnej úlohe s Leonardom Dicapriom!


7. Unwind (celá séria) - Neal Shusterman

Ak patríte medzi priaznivcov dystopického žánru, o Uvoľnených ste už určite počuli. Príbeh sa odohráva vo svete, kde po veľkej politickej debate ohľadom interupcií vošiel do platnosti zákon, že zbaviť sa dieťaťa bude povolené, až keď dovŕši určitý vek, a všetky časti a orgány jeho tela tak budú môcť byť použité pre iných. Rodičia sa tak môžu rozhodnúť ľahko sa zbaviť svojich neprispôsobivých potomkov. 
Ak sa vám páčili Hry o život a Divergencia, Uvoľnení vás určite nesklamú! Vyšlo aj v češtine aj v slovenčine (hoci zatiaľ nie ako kompletná séria).

8. Tower of Dawn - Sarah J. MaasSériu Trón zo skla asi netreba predstavovať - Sarah J. Maas sa vďaka nej stala možno najpopulárnejšou súčasnou autorkou young adult literatúry a hoci ju začala písať ako veľmi mladá, s každou ďalšou knihou je lepšia a lepšia. Jej šieste pokračovanie, Tower of Dawn, pôsobí dospelo a obsahuje elementy, ktoré inde v high fantasy literatúre nájdete len ťažko - napríklad boj s prekážkami, ktorým čelia telesne postihnutí. Hoci dej tejto knihy sa nesústredí na našu obľúbenú vrahyňu, Caelenu/Aelin, Chaol do deja vnáša viac než dosť. V slovenčine vychádza koncom mája 2018!

9.  The Bazaar of Bad Dreams - Stephen KingSo Stephenom Kingom sa často nepohodneme, no zbierkou poviedok Bazár zlých snov ma príjemne prekvapil. Každá poviedka je desivá svojím vlastným spôsobom, všetky majú temnú atmosféru a niektoré aj veľmi nečakaný záver. Okrem toho je pred každou pár strán dlhý úvod, v ktorom King opisuje, ako poviedka vznikala, čo ho inšpirovalo a podobne. Formát poviedky Kingovy vyhovuje, lebo v ňom nemôže zahrnúť siahodlhé opisy nesúvisiace s dejom, čo mi na jeho knihách zvyčajne najviac vadí. Každopádne, či už ste fanúšikom Kingovho písania alebo nie, táto kniha vás určite príjemne prekvapí.

10. The Magician´s Guild - Trudi CanavanAk podobne ako ja trpíte nedostatkom Harryho Pottera, The Magician´s Guild môže trošku zmierniť následky tohto utrpenia, lebo obsahuje jeden z mojich obľúbených knižných trópov - čarodejnícku školu. Hlavná hrdinka Sonea je chudobná sirota (yaay ako Harry!), keď v sebe objaví magické schopnosti a dostane možnosť stať sa jednou z mágov a študovať na prestížnej škole mágie. Môže sa však stať súčasťou niečoho, čo celý život tak nenávidela?
Táto séria je veľmi často porovnávaná s Harrym Potterom, no po počiatočných podobnostiach musím povedať, že obe série sú veľmi rozdielne a podobnosť skôr vyplýva zo žánru, než z cieleného napodobenia. Takže sa určite oplatí prečítať si obe! Táto séria vyšla aj v češtine.

Ktoré knihy boli tento rok vaše obľúbené? Dajte mi vedieť!

2 komentáre:

 1. Z knih jsem četla akorát Bazar zlých snů a pecka, prostě King je moje láska, ale víc se mi z povídkových knih líbí Mlha. :-)
  Měsíční kroniky mám ale v plánu na přečtení také :P

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som si od neho objednala tiež ešte jednu zbierku poviedok - Full Dark, No Stars, neviem, či to je tá, ale dúfam, že bude tiež dobrá! Všetky chcem prečítať :D Ale čítala som aj IT tento mesiac a to bolo tiež super!

   Odstrániť

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.