piatok 5. januára 2018

PREČÍTANÉ ZA DECEMBER 2017


V decembri som sa snažila podoháňať všetky knižné predsavzatia, ktoré som ešte nesplnila a väčšinou nimi bolo prečítať nejakú konkrétnu knihu, ktorá však bola veľmi objemná a celý rok som sa jej preto vyhýbala. Takže aj keď prečítaných kníh nie je tento mesiac veľa, väčšinou majú nad 500 strán, takže som spokojná. A toto sú všetky, ktoré som prečítala v decembri:


1. The Novice (Black Magician #2) - Trudy CanavanPočet strán: 577
Žáner: fantasy, high fantasy
Dátum vydania: 2004 (ANG)
Hodnotenie na GR: 4,07/5* 
Moje hodnotenie: 5/5*

Táto fantasy séria o čarodejníckej škole sa dostala aj do mojich top 10 kníh prečítaných v roku 2017 a nie je to náhoda. Jej pokračovanie bolo ešte lepšie ako prvá časť! Ak máte radi fantasy, špeciálne z prostredia školy mágie, táto séria vás určite nesklame.


2. IT (TO) - Stephen King


Počet strán: 1116
Žáner: horor, thriller
Dátum vydania: 1986 (ANG)
Hodnotenie na GR: 4,20/5* 
Moje hodnotenie: 4/5*

Toto je jedna z tých kníh, ktorým som sa vyhýbala kvôli rozsahu. 1116 strán je poriadny kus literatúry! No o to som radšej, že som sa konečne prinútila po tejto Kingovej klasike siahnuť. O deji nebudem prezrádzať veľa, celú moju recenziu môžete nájsť TU. No ak sa radi bojíte a máte radi realisticky napísané postavy, detailné prostredie a pri tom všetkom si chcete zaspomínať na detstvo - toto je presne kniha pre vás.


3. The Last Namsara (Iskari #1) - Kristen Ciccarelli


Počet strán: 432
Žáner: fantasy, high fantasy, young adult
Dátum vydania: 2017 (ANG)
Hodnotenie na GR: 4,21/5* 
Moje hodnotenie: 4/5*

Fantasy s drakmi? Áno, prosím! Dej tento knihy sa okolo drakov točí celý - a bolo to skvelé. Nie dokonalé, ale skvelé. Hlavna hrdinka Asha je dcérou kráľa a zároveň lovkyňa drakov. Je zasnúbená s Jerekom, ktorý je ale vcelku hrozný, no raz jej zachránil život a tak je celé kráľovstvo jeho dlžníkom. Ale ak Asha zabije najväčšieho a najsilnejšieho draka, kráľ prisľúbil, že zásnuby zruší. Okrem toho má dej toľko zvratov a otočiek, že je to jednoducho radosť čítať. 


4. The Final Empire (Mistborn #1) - Brandon Sanderson


Počet strán: 647
Žáner: fantasy, high fantasy
Dátum vydania: 2006 (ANG)
Hodnotenie na GR: 4,43/5* 
Moje hodnotenie: 5/5*

Toto je rozhodne najlepšia kniha, ktorú som prečítala za celý rok a určite aj jedna z najlepších, ktoré som prečítala vôbec. Kombinácia napínavého a originálneho deja, živého prostredia a unikátneho systému mágie bezpochyby učaruje každému milovníkovi fantasy.  Mágia je v tejto knihe založená na konzumácií rôznych kovov a následného využívania ich atribútov. Znie to šialene, ale autorovi sa podarilo vysvetliť princíp jej fungovania do takých detailov, že je to takmer veda. Všetko je premyslené do najmenšieho detailu, a to nielen mágia a dej, ale aj vnútorná politika knihy. Napätie medzi sociálnymi vrstvami a rivalita medzi nobilitou by mala byť lákavá pre každého fanúšika Hier o tróny. Hlavnou dejovou líniou je snaženie skupinky prefíkaných kriminálnikov o infiltráciu medzi vysoké vrstvy a následné zvrhnutie najvyššieho panovníka, ktorý svojou krutou rukou utláča a využíva svojich poddaných. Ak hľadáte novú fantasy sériu, ktorá má mnoho častí (zatiaľ vydaných 6, no séria pokračuje!), je plná akcie a emócií, spletitých situácií, no číta sa veľmi ľahko, rozhodne odporúčam Final Empire! A ak nečítate v angličtine, nezúfajte, séria vyšla aj v češtine a zatiaľ je stále dostupná.

5. A Christmas Carol and Other Christmas Writings - Charles DickensPočet strán: 288
Žáner: klasika
Dátum vydania: 1843 (ANG)
Hodnotenie na GR: 4,13/5* 
Moje hodnotenie: 2,5/5*

Ani by to neboli Vianoce bez toho, aby som prečítala aspoň jednu vianočnú knihu, tak som siahla po klasike a konečne som si prečítala Vianočnú koledu v origináli. Mala som toto krásne vydanie, ktoré obsahovalo aj iné Dickensove diela, no jediné, čo ma nenudilo k smrti bola práve Vianočná koleda. Ostatné eseje a zamyslenia tam ani nemuseli byť, lebo veľakrát sa jednalo iba o opisy prostredia alebo zamyslenia nad bežným životom... okrem toho písané v archaickej angličtine. Ale samotnú Vianočnú koledu si určite prečítajte. Napríklad na budúce Vianoce.

6. Furyborn (Empirium #1) - Claire Legrand
Počet strán: 512
Žáner: fantasy, high fantasy, ya
Dátum vydania:22.5.2018 (ANG)
Hodnotenie na GR: 4,39/5* 
Moje hodnotenie: 2,5/5*

Furyborn vyjde až v máji budúceho roka, no vďaka Fairyloot boxu som si ju mohla prečítať už teraz. Je to klasické YA fantasy, no súčasťou deja sú anjeli a cestovanie v čase. A ja teda anjelov v knihách veľmi nemusím. Začiatok deja bol veľmi chaotický, možno aj preto, že sa kniha odohráva v dvoch rôznych časoch z uhlov pohľadu dvoch rôznych postáv, čiže jeden dej plynie retrospektívne. Okrem toho mi vadilo množstvo trópov a podobnosť s inými YA knihami, ktoré sú však oveľa menej chaotické. Napriek tomu verím, že mnohým čitateľom sa kniha páčiť bude, hlavne ak nečítajú veľa kníh z rovnakého žánru a podobnosti im teda veľmi vadiť nebudú. 

7. Everless - Sara Holland
Počet strán: 336
Žáner: fantasy, high fantasy, ya
Dátum vydania: 2.1.2018 (ANG)
Hodnotenie na GR: 4,18/5* 
Moje hodnotenie: 5/5*

Keď som už pomaly prestávala dúfať, že objavím YA knihu, ktorá ma bude baviť, v decembrovom Fairyloot boxe som objavila Everless. Je to jedna z tých kníh, ktoré si zoberiete do rúk s úmyslom prečítať si jednu kapitolu pred spaním a ani sa nenazdáte a sú tri hodiny ráno a vy ste na strane 246. Hlavná postava, Jules, žije so svojim otcom v chudobnej časti kráľovstva - kráľovstva, kde čas sú peniaze. Doslova. Za všetko sa platí časom a komu sa minie - umiera. A tak keď Jules dostane ponuku pracovať v Everless, na bohatom statku, nemôže odmietnuť. No Everless má temné tajomstvá... Dej vás jednoducho chytí a nepustí. Rozhodne odporúčam!

Celkový súhrn vyzerá takto:
Počet prečítaných kníh: 7
Žánre: fantasy 5,  klasika 1, horor 1
Najobľúbenejšia kniha: The Final Empire
Najmenej obľúbená kniha: The Christmas Carol
Klasika mesiaca: The Christmas Carol

Čo ste čítali vy? Zaujalo vás niečo z môjho zoznamu? Dajte mi vedieť! :3

4 komentáre:

 1. TO je skvělé a je to první King, kterého jsem četla. Bylo to někdy na přelomu páté a šesté třídy a od té doby je to láska :-D Ale mám od něj jiné favority. Třeba Prokletí Salemu a Christine :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tie som od neho ešte nečítala, musím si ich objednať čo najskôr :D

   Odstrániť
 2. Úplne súhlasím s tvojím hodnotením Everless! Tiež som ju začala čítať s tým, že to bude niečo úplne priemerné a bola som milo prekvapená!
  A teraz mám obrovskú chuť pustiť sa do ďalšej knihy od Brandona Sandersona!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Vianočnú koledu som čítala tieto Vianoce aj ja a bola skvelá :)
  To od Kinga, to je niečo čo ma láka ale taktiež ma odrádza tá hrúbka.

  http://book--hoarders.blogspot.sk/

  OdpovedaťOdstrániť

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.